4-5V1400-E Pulley | 14.00" OD Four Groove Pulley / Sheave for 5V V-Belt (bushing not included)
SKU:
4-5V1400-E
Weight:
46.00 LBS
Width:
12.00 (in)
Height:
12.00 (in)
Depth:
Shipping:
Free Shipping
Pulley Type:
Bushing Type
Belt Section:
5V
Grooves:
4
Bore Size:
Bushing Required
Pitch Diameter:
12"+
Material:
Cast Iron
Adding to cart… The item has been added
  • Made in China
  • Four Groove Cast Iron Pulley
  • Use with "5V" V-Belts