2-5V1870-SF Pulley | 18.70" OD Two Groove Pulley / Sheave for 5V Style V-Belt (bushing not included)
SKU:
2-5V1870-SF
Weight:
49.00 LBS
Width:
12.00 (in)
Height:
12.00 (in)
Depth:
Shipping:
Free Shipping
Pulley Type:
Bushing Type
Belt Section:
5V
Grooves:
2
Bore Size:
Bushing Required
Pitch Diameter:
12"+
Material:
Cast Iron
Adding to cart… The item has been added
  • Made in China
  • Double Groove Cast Iron Pulley
  • Use with "5V" V-Belts