3-3V365-SH Pulley | 3.65" OD Three Groove Pulley / Sheave for 3V V-Belt (bushing not included)
SKU:
3-3V365-SH
Availability:
Subject to Availability
Weight:
3.00 LBS
Width:
6.00 (in)
Height:
6.00 (in)
Depth:
Shipping:
Free Shipping
Pulley Type:
Bushing Type
Belt Section:
3V
Grooves:
3
Bore Size:
Bushing Required
Pitch Diameter:
3" - 5"
Material:
Cast Iron
Adding to cart… The item has been added
This 3.65-inch outside diameter, three-groove cast iron pulley is designed for use with 3V V-belts. It serves as a replacement or upgrade component compatible with QTL Quick Detachable Taper Bushings, suitable for various industrial motor and HVAC applications.
Key Specifications
  • Frame / Diameter: 3.65" OD