2-3V412-SH Pulley | 4.12" OD Double Groove Pulley / Sheave for 3V Style V-Belt (bushing not included)
SKU:
2-3V412-SH
Weight:
3.00 LBS
Width:
6.00 (in)
Height:
6.00 (in)
Depth:
Shipping:
Free Shipping
Pulley Type:
Bushing Type
Belt Section:
3V
Bore Size:
Bushing Required
Pitch Diameter:
3" - 5"
Material:
Cast Iron
Adding to cart… The item has been added
2-3V412-SH Pulley | 4.12" OD Double Groove Pulley / Sheave for 3V Style V-Belt
This 2-3V412-SH pulley is a double groove cast iron sheave designed for use with 3V style V-belts. It serves as a reliable replacement component for industrial motor and HVAC applications requiring a 4.12" outer diameter pulley.
Key Specifications
  • Frame / Diameter: 4.12" OD