3-3V475-SDS Pulley | 4.75" OD Three Groove Pulley / Sheave for 3V V-Belt (bushing not included)
SKU:
3-3V475-SDS
Weight:
4.00 LBS
Width:
6.00 (in)
Height:
6.00 (in)
Depth:
Shipping:
Free Shipping
Pulley Type:
Bushing Type
Belt Section:
3V
Grooves:
3
Bore Size:
Bushing Required
Pitch Diameter:
3" - 5"
Material:
Cast Iron
Adding to cart… The item has been added
3-3V475-SDS Pulley | 4.75" OD Three Groove Pulley / Sheave for 3V V-Belt
This 3-groove cast iron pulley is designed for use with 3V V-belts and requires an SDS style bushing for proper mounting. It serves as a reliable replacement part for industrial motor and HVAC applications where 3V belt drives are utilized.
Key Specifications
  • Frame / Diameter: 4.75" OD