5-3V560-SK Pulley | 5.60" OD Five Groove Pulley / Sheave for 3V Belt (bushing not included)
SKU:
5-3V560-SK
Weight:
7.00 LBS
Width:
6.00 (in)
Height:
6.00 (in)
Depth:
Shipping:
Free Shipping
Pulley Type:
Bushing Type
Belt Section:
3V
Grooves:
5
Bore Size:
Bushing Required
Pitch Diameter:
5" - 8"
Material:
Cast Iron
Adding to cart… The item has been added
  • Made in China
  • Five Groove Cast Iron Pulley
  • Use with "3V" V-Belts