3-3V600-SDS Pulley | 6.00" OD Three Groove Pulley / Sheave for 3V V-Belt (bushing not included)
SKU:
3-3V600-SDS
Weight:
6.00 LBS
Width:
6.00 (in)
Height:
6.00 (in)
Depth:
Shipping:
Free Shipping
Pulley Type:
Bushing Type
Belt Section:
3V
Grooves:
3
Bore Size:
Bushing Required
Pitch Diameter:
5" - 8"
Material:
Cast Iron
Adding to cart… The item has been added
3-3V600-SDS Pulley | 6.00" OD Three Groove Pulley / Sheave for 3V V-Belt
This 3-3V600-SDS pulley is a three-groove cast iron sheave designed for use with 3V V-belts. It is compatible with SDS style QTL quick detachable taper bushings and is ideal for industrial motor and HVAC applications requiring reliable belt drive components.
Key Specifications
  • Frame / Diameter: 6.00" OD