5-8V1320-F Pulley | 13.20" OD Five Groove Pulley / Sheave for 8V Style V-Belt (bushing not included)
SKU:
5-8V1320-F
Weight:
75.00 LBS
Width:
12.00 (in)
Height:
12.00 (in)
Depth:
Shipping:
Calculated at Checkout
Pulley Type:
Bushing Type
Belt Section:
8V
Grooves:
5
Bore Size:
Bushing Required
Pitch Diameter:
12"+
Material:
Cast Iron
Adding to cart… The item has been added
  • Made in China
  • Five Groove Cast Iron Pulley
  • Use with "8V" V-Belts