5-8V1800-J Pulley | 18.00" OD Five Groove Pulley / Sheave for 8V Style V-Belt (bushing not included)
(No reviews) Write a Review
SKU 5-8V1800-J
UPC 6.63E+11
Shipping Calculated at Checkout
Pulley Type Bushing Type
Belt Section 8V
Grooves 5
Bore Size Bushing Required
Pitch Diameter 12"+
Material Cast Iron
Adding to cart… The item has been added
  • Made in China
  • Five Groove Cast Iron Pulley
  • Use with "8V" V-Belts
  • Requires "J" Style Bushing
  • Uses QTL Quick Detachable Taper Bushings
Contact Electric Motor Warehouse for assistance to select correct bushing
Based on diameter, pulley maybe solid or spoked to reduce weight.
Pulley Type Bushing Type
Belt Section 8V
Grooves 5
Bore Size Bushing Required
Pitch Diameter 12"+