1-3V250-JA Pulley | 2.50" OD Single Groove Pulley / Sheave for 3V Style V-Belt (bushing not included)
SKU:
1-3V250-JA
Weight:
2.00 LBS
Width:
6.00 (in)
Height:
6.00 (in)
Depth:
Shipping:
Free Shipping
Pulley Type:
Bushing Type
Belt Section:
3V
Grooves:
1
Bore Size:
Bushing Required
Pitch Diameter:
Under 3"
Material:
Cast Iron
Adding to cart… The item has been added
  • Made in China
  • Single Groove Cast Iron Pulley
  • Use with "3V" V-Belts