3-3V250-JA Pulley | 2.50" OD Three Groove Pulley / Sheave for 3V V-Belt (bushing not included)
SKU:
3-3V250-JA
Weight:
2.00 LBS
Width:
6.00 (in)
Height:
6.00 (in)
Depth:
Shipping:
Free Shipping
Pulley Type:
Bushing Type
Belt Section:
3V
Grooves:
3
Bore Size:
Bushing Required
Pitch Diameter:
Under 3"
Material:
Cast Iron
Adding to cart… The item has been added
3-3V250-JA Pulley | 2.50" OD Three Groove Pulley / Sheave for 3V V-Belt
This 3-3V250-JA pulley is a three-groove cast iron sheave designed for use with 3V V-belts. It serves as a replacement pulley compatible with QTL quick detachable taper bushings, ideal for various industrial motor and HVAC applications.
Key Specifications
  • Frame / Diameter: 2.50" OD